Dobrodružství ve Švédsku

O možnosti vyjet do zahraničí jsem se zajímal hned od první chvíle od nástupu na univerzitu, ale k samotnému výjezdu jsem se odhodlal až ve 3. ročníku. Erasmus jsem bral jako životní zkušenost, možnost zlepšit se v cizích jazycích a zároveň si zkusit žít půl roku samostatně v zahraničí. V nabídce bylo hned několik zahraničních škol. Celou dobu výběru jsem se díval spíše na sever mapy a nakonec to u mě vyhrála Umeå University ve Švédsku. Dostal jsem poměrně dost otázek proč právě studený sever a ne moře někde ve Španělsku? Upřímně jsem si Švédko vybral z toho důvodu, abych měl záruku studia v angličtině. Švédové jsou na dodržování předpisů velmi striktní, a když něco řeknou, tak to platí. Bez problémů se tu anglicky domluvíte úplně všude. To je také jedna z věcí, které si na Švédsku cením nejvíce. Pravdou je, že se o Švédech říká, že jsou necitliví a studení, ale když se s nimi dáte do hovoru, jsou milí a přívětiví. Během celého pobytu jsem se cítil bezpečně a jako součást univerzitního kolektivu. Pokud se sem také budete chystat, hotovost můžete nechat doma, všude se platí pouze kartou.

Švédský systém výuky se od toho našeho poměrně liší. Každý měsíc se studuje pouze jeden předmět, ze kterého se na konci měsíce dělají písemné zkoušky, které leckdy mohou trvat až 6 hodin… Mně osobně tento systém výuky seděl více, protože jsem se mohl plně soustředit na konkrétní předmět a nemusel jsem se strachovat jak a kdy si naplánovat zkoušky během zkouškového. S podobným názorem jsem se setkal skoro u všech mých zahraničních spolužáků. Učitelé byli velmi ochotní a jejich přístup ke studentům byl kamarádský. Další zvláštností je, že učitelé se oslovují křestním jménem, což přidává na kolektivním charakteru univerzity.

Pokud jde o využití volného času, tak Buddy Program se o studenty stará velmi dobře. Na začátku semestru rozdělí mezinárodní studenty do skupin, které si poté za pomoci místních studentů organizují společné aktivity – beach volejbal, táborák, pozorování polární záře, bruslení, koupání v jezeře, laser game, otužování a mnoho dalšího… Skupinka studentů, do které jsem se dostal, byla rozmanitá a určitě bych každému Erasmákovi doporučil se nějaké party držet, protože poté ten půlrok uplyne jako voda.

Umeå jako město není moc veliké, ale najdete tam vše, co potřebujete. Byla možnost zajít do kina, na párty i nakoupit si pořádné zimní oblečení. Pokud je někdo milovník sportů stejně tak jako já, přijde si zde na své. Velký sportovní komplex IKSU Sport byl pro mě jako ráj na zemi. Funguje zde také půjčovna sportovního vybavení (Fritidsbanken), ve které dostanete zdarma „jen na dobré slovo“ vše, co tam najdete (to opravdu něco svědčí o Švédské kultuře a jejich poctivosti…). Ve městě je také skvěle fungující autobusová doprava, ale já během celého pobytu využíval kolo, které se zde dá pořídit z druhé ruky velmi levně. Je to skoro tradice. Pokud zde nemáte kolo, skoro jako byste nebyli. Silnice a cesty jsou udržovány a i v zimním období, kdy napadne metr sněhu, se hned druhý den dá jet do školy na kole.

Během studia byl čas také na cestování. Ve Švédsku je nejlepším dopravním prostředkem vlak, protože i když se to na první pohled nemusí zdát, Švédsko je opravdu velké a vlak je tak nejpohodlnější. Měl jsem možnost zavítat do všech hlavních měst severských států – Stockholm, Oslo i Helsinki. Mimo jiné jsem jel trajektem do Estonska, strávil Vánoce s partou kamarádů za polárním kruhem a dopřál si lyžování ve Finsku. Byly to spíše spontánní a krátké výlety, ale i tak to stálo za to.

Celkově to byla skvělá studijní a hlavně životní zkušenost. Všem, co nad tím alespoň trošku uvažují, bych to hned doporučil a řekl jim, ať se ničeho nebojí a vyrazí objevovat svět. Bydlet a trávit čas na koleji s klukem s Brazílie, učit se společně s Američanem a poté si procvičit francouzštinu s rodilým mluvčím nikde jinde, než na Erasmu, nezažijete!!!

 

Matyáš Gary Novák, ZS 2024/2025, Umeå Universitet, Švédsko, bakalářské studium, Aplikované