UJEP vede přeshraniční projekt, který propojuje studium a praxi

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem jako leadpartner zahájila realizaci tříletého česko-saského projektu „Profesně zaměřené studium v příhraničním regionu“ („PraStud“), který je zaměřen na propojování teorie a praxe ve vysokoškolském vzdělávání. Cílem projektu je podpořit vznik duálního studia, tedy propojení studia s praktickými zkušenostmi přímo v terénu.

Na projektu se podílí naše fakulta společně s Fakultou sociálně ekonomickou UJEP a dalšími partnery: Technickou univerzitou v Liberci a zejména Duale Hochschule Sachsen, která je inspirativním příkladem dobře fungujícího systému duálního vzdělávání. S touto institucí pojí UJEP dlouhodobá spolupráce, která nyní dostává nový rozměr,“ popisuje tajemník Přírodovědecké fakulty UJEP Ing. Petr Lauterbach.

Projekt „PraStud“ neusiluje primárně o vznik nových studijních programů, ale o kvalitativní vylepšení stávajících – a to skrze přenos znalostí, sdílení osvědčených postupů a hlubší spolupráci mezi akademickým a podnikatelským sektorem v regionu. Iniciativa propojuje univerzity, malé a střední podniky, veřejnou správu, profesní organizace a komory z obou stran hranice a přispívá tak k rozvoji přeshraničního pracovního trhu.

Jedním z prvních klíčových momentů projektu byla úvodní konference, která se konala 11. dubna 2025 v německém Radebeulu v prostorách Tagungszentrum der sächsischen Wirtschaft. Konference nabídla bohatý program věnovaný možnostem rozvoje duálního a praxí orientovaného studia v česko-saském příhraničí. Zúčastnili se jí zástupci univerzit, odborné veřejnosti, firem i institucí.

Na konferenci vystoupili prof. Dr. Ing. habil. Andreas Hänsel, rektor Duální vysoké školy Sasko, Ivona Valhová, generální konzulka ČR v Drážďanech i zástupci UJEP – Hana Galiová, Martin Špaček, Petr Lauterbach, kteří představili naši univerzitu a projekt jako takový.

V rámci programu zazněly odborné příspěvky akademiků, prezentace fungujících příkladů duálního vzdělávání i diskuse o jeho potenciálním zavedení v České republice. Součástí konference byla rovněž analýza potřeb trhu práce a výzev, kterým čelí vysoké školy, a diskuze o vývoji česko-saské hospodářské spolupráce. Odpolední část nabídla tematické workshopy zakončené společnou debatou všech partnerů projektu.

Projekt PraStud je pro nás logickým a velmi vítaným krokem směrem k hlubšímu propojení teorie a praxe. Naším cílem je studentům zprostředkovat nejen kvalitní teoretické zázemí, ale především jim umožnit, aby získané znalosti mohli ověřit v reálném prostředí. Díky spolupráci s dalšími partnery máme příležitost inspirovat se a přenést osvědčené přístupy i do našeho prostředí,” uvádí Ing. Martin Špaček, Ph.D., proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Fakulty sociálně ekonomické UJEP a dodává: “Jsem přesvědčen, že takový přístup zvýší uplatnitelnost absolventů na trhu práce a zároveň může přispět k rozvoji pracovního trhu v celém česko-saském příhraničí.

Projekt je financován z programu Interreg Česko–Sasko 2021–2027.