Další nová vědecká publikace CENAB: MoS2 jako možná alternativa ke vzácným kovům v katalýze

Vědecká skupina z Centra nanomateriálů a biotechnologií Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se zaměřili na vývoj a testování nových materiálů pro vývoj vodíku. Poslední výzkumy se věnují zlepšení účinnosti disulfidu molybdeničitého (MoS2) při výrobě vodíku. V této studii autoři testovali způsoby přípravy tohoto materiálu a ukázali, že exfoliace ve vhodně zvolené kapalné fázi může významně ovlivnit jeho elektrochemické vlastnosti.

MoS2 je materiál, který může sloužit jako katalyzátor pro reakci vývoje vodíku (HER), což je proces klíčový pro elektrolýzu vody. Obvykle se pro tuto reakci používají katalyzátory na bázi platiny, která je ale drahá a méně dostupná. MoS2 představuje jednu z možných alternativ, která je levnější a snadněji připravitelná.

Právě vyšlá publikace se zaměřuje na optimalizaci exfoliace MoS2 pomocí různých rozpouštědel a jejich poměrů. Výsledky ukazují, že kombinace acetonu a vody v poměru 45:55 vede ke vzniku rovnoměrných částic s dobrými elektrochemickými vlastnostmi, zejména v kyselém prostředí.

Tento výzkum, publikovaný v časopise Surfaces and Interfaces, přispívá k lepšímu pochopení vztahu mezi přípravou MoS2 a jeho vlastnostmi.

Projekt byl podpořen projektem OP JAK – Advanced Multiscale Materials for Key Enabling Technologies (AMULET) podporovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Projekt č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004558, spolufinancováno Evropskou unií a projektem GAČR č. 23-05197S.

Jarolímková J., Neubertová V., Severa K., Daniš S., Cais J., Lyutakov O., Kolská Z. Hydrogen Evolution Reaction at Different pH of 2D MoS2 Prepared via Liquid-Phase Exfoliation. Surf. Interfaces. 2025. 61. 106086. 10.1016/j.surfin.2025.106086. IF=5,8, Q1.

#scienceUJEP

Hlavním koordinátorem projektu AMULET je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., přičemž Přírodovědecká fakulta UJEP je jedním z osmi zapojených partnerských pracovišť. Členy konsorcia, společně s ústeckou univerzitou, jsou Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.Matematicko-fyzikální fakulta a Přírodovědecká fakulta Univerzity KarlovyÚstav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Cílem projektu AMULET (Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies) je vyvinout progresivní, tzv. multiškálové materiály se širokým aplikačním potenciálem, např. v elektrotechnice, lékařství či environmentálních technologiích.

Projekt získal finanční podporu z OP Jan Amos Komenský Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a je spolufinancován z fondů EU.

Projekt AMULET je významným krokem směrem k vývoji nových materiálů s vysokým aplikačním potenciálem a UJEP je hrdým partnerem této vědecké iniciativy.