Hitem informatického tábora je LEGO

Katedra informatiky i v roce 2022 pokračuje v úspěšné tradici příměstských letních táborů. Od 11. července probíhá na Přírodovědecké fakultě UJEP hned 7 turnusů, které se zaměřují na robotiku, programování a algoritmizaci.

Děti „školou povinné“, tedy od 7 let výše, se v týdenních cyklech (Po-Pá) v kampusu univerzity naučí rozpohybovat robotickou včelku nebo programovatelné robotické postavičky z Lega.

Učíme je programovat v aplikaci Scratch 2, stavět, programovat a ovládat roboty Lego Mindstorms/Boost/WeDo či řešit logické, matematické a informatické úloh, které vedou děti k rozvoji logického a exaktního myšlení. Samozřejmě jsou tyto úkoly svojí náročností odstupňované a děti do skupin rozdělené tak, aby program odpovídal jejich věku a kompetencím,“ vysvětluje RNDr. Jan Krejčí, Ph.D.

Základní podstatou informatického myšlení je schopnost analyzovat zadaný problém a následně jeho řešení rozdělit na elementární dílčí kroky. Posledním krokem je pak spojení jednotlivých výsledků/výstupů do požadovaného celku.

Nový model vyrobený ze stavebnice LEGO

Účastníci příměstských táborů pracují s digitálními interaktivními pomůckami, které rozvíjejí logické myšlení, prostorovou představivost i další informatické dovednosti. K těmto pomůckám patří například programovatelná robotická včelka BlueBot, ale i velmi oblíbená hra Minecraft s možnostmi programování.

Největším hitem je bezkonkurenčně Lego. Již nyní se můžeme pochlubit krásnými novými modely z Lego stavebnice, které si děti samy navrhly, postavily a  rozpohybovaly. Unikátem dosavadních info kempů je ale zatím domácí práce Tomáše Ženčáka, který se na táboře zakoukal do origami, tedy obecněji skládání z papíru,“ upozorňuje Jan Krejčí.

Tomáš si logické a prostorové uvažování rozvíjené na kurzu přinášel odpoledne i domů, kde sestavil z papíru unikátní pušku o délce přes metr s perfektně vymodelovanou pažbou, hlavní, hledím, spouští a dalšími detaily.

Na táboře se mi líbilo, že jsme dělali mnoho různých aktivit, a nejen jednu pořád dokola, nebo také, že jsem na konci tábora dostal Lego, které jsem si hned druhý den postavil. Hodně mě bavilo skládání origami, které jsem doma ještě několik dní vylepšoval. Trochu mi tam ale chyběl nějaký výlet jako minulý rok,“ říká Tomáš a dodává, že se na další rok těší již nyní.

Kromě aktivit souvisejících s informatickým myšlením jsou součástí příměstských táborů i pohybové činnosti, a dětem je tak připomínáno, že pohyb je důležitou součástí života, stejně jako informatické myšlení.

Ještě nyní mohou rodiče přihlašovat svoje děti do kurzů, které budou probíhat v turnusech:

  • 8.–12. 8. 2022
  • 15.–19. 8. 2022
  • 22.–26. 8. 2022

V loňském roce se kurz informatiky skvěle vydařil a zaznamenali jsme na něj samé pozitivní ohlasy. Letos je opět letní kampus plný dětí, které přemýšlejí, tvoří a přitom si hrají. Výsledky jejich společné práce nám dělají radost,“ říká rektor Martin Balej.

#scienceUJEP