Ústav Heyrovského otevřel své dveře. My jsme byli u toho

Ve čtvrtek 15. května 2025 proběhl na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR již 4. ročník akce “Ústav Heyrovského se otevírá”, během kterého byly představeny projekty realizované v Operačním programu Jan Amos Komenský (OP JAK) Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Na 70 hostů z akademické i podnikatelské sféry mělo možnost nahlédnout do světa špičkového výzkumu a my jsme byli u toho. Vědci a vědkyně z různých ústavů a univerzit představili své aktuální vědecké projekty týkající se kvantových technologií, konverze a skladování elektrické energie, biosenzorů či fotokatalýzy, která umí čistit odpadní vody.

Konferenci zahájil ředitel ústavu Martin Hof, který přivítal všechny přítomné, zdůraznil význam propojení vědeckého výzkumu s praktickým využitím a neopomněl ukázat, jak Heyrovského ústav navazuje na vědecký odkaz nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. Následovalo vystoupení Ing. Jakuba Uchytila z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který představil možnosti financování vědy a výzkumu v rámci OP JAK.

Největší pozornost však pochopitelně přitáhly samotné vědecké projekty a jejich jedinečné výsledky. Návštěvníci měli možnost vidět technologie, které ještě před pár lety zněly jako sci-fi.

Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je od 1. ledna 2024 zapojena právě do jednoho z projektů Operačního programu Jan Amos Komenský – AMULET (Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies). Projekt se zaměřuje na výzkum pokročilých víceškálových materiálů pro klíčové technologie, které mají široké využití v oblasti biomedicíny, katalýzy nebo environmentálních aplikací.

Hlavním koordinátorem projektu AMULET je právě Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., přičemž Přírodovědecká fakulta UJEP je jedním z osmi zapojených partnerských pracovišť. Projekt AMULET je významným krokem směrem k vývoji nových materiálů s vysokým aplikačním potenciálem a UJEP je hrdým partnerem této vědecké iniciativy.

Přínosem Přírodovědecké fakulty UJEP pro projekt AMULET jsou vědecká zkoumání moderních materiálů, které mají široké využití v praxi. Zdejší vědci se zaměřují například na biomateriály pro medicínu, nanomateriály s unikátními vlastnostmi, ultratenké vrstvy nebo speciální struktury pro záchyty plynů. Jejich práce tak otevírá cestu k inovacím v medicíně, ekologii i průmyslu.

Za PřF UJEP se na projektu AMULET podílí malý, zatím čistě ženský, vědecký tým pod vedením profesorky Zdeňky Kolské (CENAB).

Foto: Miroslava Macháčková, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského