Radosti i úskalí práce s archivními zdroji shrnula Mgr. Natalie Belisová
V úterý 14. ledna proběhla na CPTO doprovodná přednáška Mgr. Natalie Belisové k výstavě MY LOMY s podtitulem “Problematika archivní rešerše při výzkumu dobývání nerostných surovin”.
Mgr. Natalie Belisová, vlastivědná badatelka a jedna z řešitelek projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“, jehož výstupem je právě výstava MY LOMY. Působila v Památkovém ústavu v Ústí nad Labem, v Oblastním muzeu Děčín, na Správě Národního parku České Švýcarsko a nyní v ústeckém muzeu. Dlouhodobě se věnuje shromažďování informací, péči o drobné památky regionu a hledání ztracených příběhů a souvislostí. Je autorkou či spoluautorkou celé řady publikací s kulturněhistorickou a vlastivědnou tématikou.
Ve své přednášce představila archivní zdroje a práci s nimi, možná úskalí badatelské práce a příklady lomů s popisem historie těžby. Poutavě vyprávěla posluchačům, jak probíhá pátrání v archivech, že jde především o systematickou detektivní práci, při které se skládá celkový obraz z jednotlivých nesourodých informačních střípků. Jaké archivní zdroje a písemné prameny lze využívat, co všechno se v nich dá dohledat k historii kamenolomů (datace, vlastníci, nájemci a těžaři, vybavení lomů, množství odtěženého kamene a jeho konkrétní využití, nehody či různé nečekané zajímavosti).
Přednáška doprovází výstavu MY LOMY, kterou můžete v Centru přírodovědných a technických oborů (CPTO) na adrese Pasteurova 3632/15 v Ústí nad Labem navštívit až do 19. února 2025, vždy od pondělí do soboty mezi 8:00–18:00 hodinou.
Závěrečná doprovodná přednáška k výstavě proběhne 12. února 2025. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP se ve své přednášce bude věnovat provenienci stavebního kamene.
MY LOMY, výstava Oblastního muzea v Ústí nad Labem, mapuje historii a pozůstatky dobývání stavebního kamene v krajině Labských pískovců. Prezentuje výsledky průzkumu více než tří tisíc lomů, které objevili a zmapovali historici a geologové z Oblastního muzea města Ústí nad Labem a Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP, v rámci výzkumného projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“. Projekt TL05000407 byl realizován v letech 2021 až 2023 a spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.
#scienceUJEP