Vědci z UJEP stále v centru prospěšného výzkumu

Česko má svůj první nanovlákenný bezventilový, navíc opakovaně použitelný, respirátor ochranné třídy FFP3 s 99,9% záchytem virů. Vyvinula ho česká firma PARDAM NANO4FIBERS ve spolupráci s výzkumníky z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Jedná se o jeden z nejbezpečnějších prostředků, jak se v současné době chránit proti virovému onemocnění, jako je např. vir SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid-19.
Na tomto významném úspěchu českých vědců se podíleli také výzkumníci z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, a to nemalým dílem. Při vzájemné spolupráci s firmou PARDAM NANO4FIBERS zúročili desetileté zkušenosti s přípravou antimikrobiálních nanovlákenných membrán v nanovlákenné a mikrobiologické laboratoři Přírodovědecké fakulty UJEP.

Zdroj: www.universitas.cz, Jana Kasaničová
Odkaz na celý článek