
Exosomy a jejich potenciál pro využití v biomedicíně: Rozhovor s našimi vědkyněmi v pátek na ČRo
Ve čtvrtek 24. července se ve studiu Českého rozhlasu Sever bude mluvit o exosomech a jejich potenciálu pro budoucí využití v biomedicíně. V 15:40 vystoupí v pořadu “O čem se mluví” naše vědkyně Mgr. Olga Janoušková, Ph.D. a Mgr. Michaela Kocholatá z Centra nanomateriálů a biotechnologií Přírodovědecké fakulty UJEP.
V našem Centru nanomateriálů a biotechnologií (CENAB) zkoumáme váčky, tzv. extracelulární vesikuly, které buňky přirozeně uvolňují do svého okolí. Nesou důležité molekuly – a mohou být nápovědou k diagnóze nebo pomocníkem při dopravě léčiv.
Váčky detekujeme pomocí Nanosightu a sledujeme, jak vstupují do buněk – například pomocí fluorescenční mikroskopie. Pracujeme s váčky z rostlinných kultur, lidských buněk, krve… a dokonce i z plzáků! Máme bioreaktory i sterilní laboratoře pro jejich zpracování.
Pokud by vás téma exosomů zajímalo, můžete se podívat na krátké video, jak tyhle miniaturní struktury mění biotechnologie:
Podrobněji vysvětluje fungování buněčných váčků Dr. Regina Herma v následujícím videu, které vzniklo u příležitosti Noci vědců 2022:
Nejen o exosomech a výzkumu v Centru nanomateriálů a biotechnologií (CENAB) jsme si s jednou z respondetek ČRo Sever – Michaelou Kocholatou povídali také v našem podcastu ScienceTalks:
Naše podcasty si můžete kromě YouTube poslechnout také na Spotify a Soundcloud.
#scienceUJEP #myjsmeujep