Sýkory koňadry se zabydlely v budce s kamerou. Sledujte je s námi

Centrum podpory přírodovědného vzdělávání Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem s potěšením oznamuje, že ptačí budka s kamerou má své první obyvatele – pár sýkor koňader. V hnízdě už nyní najdeme první vylíhlá ptáčata!

Cílem tohoto pilotního projektu je nejen sledování chování ptáků, ale také posilování vztahu k přírodě, zvyšování zájmu o ochranu životního prostředí a popularizace přírodovědného vzdělávání. Projekt rovněž podporuje propojení odborné akademické činnosti s rozvojem přírodovědné gramotnosti široké veřejnosti.

Sýkora koňadra (Parus major) je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších pěvců v naší krajině. Poznáme ji podle žlutého bříška s černým pruhem, černé hlavy s bílými tvářemi a výrazného zpěvu. Nejčastěji hnízdí v dutinách stromů nebo v budkách a je velmi dobře přizpůsobená i městskému prostředí.

Přestože sýkora koňadra patří k našim nejznámějším ptákům, věřím, že vás pohled do jejího soukromí překvapí a zaujme něčím novým,“ říká doc. PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D., vedoucí Centra podpory přírodovědného vzdělávání Přírodovědecké fakulty UJEP. “Budku jsme pořídili pro vzdělávací účely už před třemi lety, teprve letos se však dočkala svých prvních obyvatel. Sýkora navíc snesla hned jedenáct vajíček, takže jejich pozorování je skutečně fascinující zážitek,“ dodává doc. Jančaříková.

Díky online kameře napojené na wifi můžete sledovat dění v budce v reálném čase a stát se svědky fascinujících momentů ze života těchto opeřenců.

Zveme všechny zájemce, aby se aktivně zapojili do vyplňování online etogramu – záznamu pozorovaného chování. Etogram je jednoduchý způsob, jak si všimnout a zaznamenat, co ptáci právě dělají – například zda krmí mláďata, čistí hnízdo nebo odpočívají. Společně tak můžeme přispět k lepšímu porozumění ptačímu životu. Svá pozorování do etogramu můžete doplňovat TADY.

O vývoji hnízdění i samotném projektu občanské vědy vás budeme pravidelně informovat prostřednictvím webových stránek Centra podpory přírodovědného vzdělávání Přírodovědecké fakulty UJEP a sociálních sítí Přírodovědecké fakulty UJEP (FB a IG). Sledujme společně tento jedinečný příběh.

Odkaz ke sledování najdete ZDE.

#scienceUJEP