
Nová vědecká publikace na CENAB: Vliv UV aktivace a chemické úpravy polymerů pro přípravu antibakteriálních povrchů
Polymerní materiály jsou v dnešní době široce využívány v mnoha oblastech běžného života, v medicíně, v průmyslu, v oblastech od obalových materiálů až po zdravotnické pomůcky. Jejich nevýhodou však bývá náchylnost k osídlení mikroorganismy, což může vést k hygienickým rizikům nebo zhoršené funkčnosti. Tým z Centra nanomateriálů a biotechnologií Přírodovědecké fakulty UJEP se proto zaměřil na úpravu povrchu polymerů tak, aby se snížila možnost adheze a růstu bakterií či řas na těchto površích.
V práci byla použita kombinace UV záření vhodné vlnové délky a chemického roubování cysteaminu – malé organické molekuly, která obsahuje aminové a thiolové skupiny. Tato modifikace nejen změnila povrchovou strukturu a chemii materiálů, ale také zvýšila jejich odolnost vůči mikrobům. Testování ukázalo, že takto upravené polymerní fólie dokázaly snížit počet bakterií Escherichia coli až o 45,7 % a Staphylococcus epidermidis až o 55,6 %.
Ukazuje se, že i jednoduché úpravy povrchů mohou výrazně zlepšit jejich vlastnosti a přispět ke snížení šíření nežádoucích mikroorganismů.
Výzkum byl publikován v časopise Polymers a byl řešen v rámci projektu OP JAK Advanced Multiscale Materials for Key Enabling Technologies (AMULET) podporovaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Projekt č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004558, spolufinancováno Evropskou unií.
Neubertová V., Silovská T., Švorčík V., Kolská Z. Antimicrobial Activity of UV-Activated and Cysteamine-Grafted Polymer Foils Against Bacteria and Algae. Polymers. 2025. 17(2). 251. 10.3390/polym17020251; IF=4,7; Q1.
#scienceUJEP
Hlavním koordinátorem projektu AMULET je Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., přičemž Přírodovědecká fakulta UJEP je jedním z osmi zapojených partnerských pracovišť. Členy konsorcia, společně s ústeckou univerzitou, jsou Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i., Matematicko-fyzikální fakulta a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
Projekt získal finanční podporu z OP Jan Amos Komenský Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a je spolufinancován z fondů EU.
Projekt AMULET je významným krokem směrem k vývoji nových materiálů s vysokým aplikačním potenciálem a UJEP je hrdým partnerem této vědecké iniciativy.