
Jaké moderní možnosti přináší amatérská astronomie?
Nejen na tuto otázku odpoví přednáška Bc. Martina Maška “Moderní možnosti amatérské astronomie”, na kterou Vás srdečně zveme. Přednáška se uskuteční v úterý 13. května 2025 od 16:00 do 18:00 hodin v aule 1.03 v budově CPTO.
Bc. Martin Mašek pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, kde působí jako operátor robotických dalekohledů FRAM (Fotometrický Robotický Atmosférický Monitor). Tyto přístroje slouží primárně k monitorování stavu zemské atmosféry pro potřeby observatoří Pierra Augera v Argentině a Cherenkov Telescope Array (CTA). Kromě primárního účelu jsou dalekohledy ve zbývajícím pozorovacím čase využívány i k astronomickému výzkumu – například ke sledování proměnných hvězd, planetek, komet a dalších zajímavých nebeských objektů.
Amatérští astronomové mohou i v současnosti sehrávat významnou roli ve vědeckém bádání. Vzhledem k obrovskému množství pozorovatelných astronomických jevů a objektů není v kapacitách profesionálních observatoří a výzkumných týmů pokrýt veškerá pozorování. Právě zde mohou amatéři sehrát důležitou úlohu – díky rostoucí dostupnosti kvalitní techniky, včetně relativně malých dalekohledů, jsou schopni systematicky sledovat proměnné hvězdy, zákryty, komety, supernovy a další fenomény. Jejich pozorování často doplňují profesionální data, mohou pomoci včas odhalit neobvyklé jevy a v některých případech přispívají i k objevům nových objektů. Spolupráce mezi amatérskou a profesionální komunitou je tak stále aktuální a může výrazně obohatit vědecké poznání.
Přednášku pořádá katedra fyziky a Centrum podpory přírodovědného vzdělávání Přírodovědecké fakulty UJEP.
Vaši účast na přednášce, prosím, potvrďte do 6. 5. 2025 emailem na adresu RNDr. Evy Hejnové, Ph.D.: eva.hejnova@ujep.cz
#scienceUJEP
