Výzva programu L´ORÉAL-UNESCO pro mladé vědkyně

Program L’ORÉAL-UNESCO “Pro ženy ve vědě” vyhlašuje výzvu pro mladé vědkyně. Tento projekt si klade za cíl upozornit na klíčovou roli žen ve vědeckém světě a překonat předsudky, které je stále brzdí. Mezi tři talentované vědkyně bude z výzvy rozděleno celkem 600 000 Kč. Přihlášky je možné podat do 31. prosince 2024.

V České republice byl talentový program “Pro ženy ve vědě” realizován poprvé v roce 2006 a každoročně oceňuje nadějné vědkyně, vybrané odbornou porotou. Program spolupracuje s Českou komisí pro UNESCO a Akademií věd ČR. Od začátku realizace programu bylo oceněno již 50 žen.

Kritéria pro přijetí přihlášek, přihlášky a další informace najdete na webu www.forwomeninscience.com.

Základní kritéria pro splnění podmínek výzvy jsou následující:

  • Titul Ph.D.
  • Program je otevřený vědkyním z těchto vědeckých oblastí: matematika, informatika a počítačové vědy, chemie, fyzika, biologie, biomedicínské a environmentální obory a další technické obory a přírodovědné obory. Kompletní výčet najdete ZDE.
  • Věk maximálně 40 let (včetně).
  • Vědecký projekt realizovaný v ČR.
  • Česká státní příslušnost nebo cizí státní příslušnost, pokud vědkyně pracuje alespoň jeden rok v české vědě (bližší informace najdete TADY).

Termín uzávěrky přihlášek:  31. prosince 2024

Talentový program L’ORÉAL-UNESCO “Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998 za účelem podpory žen – vědkyň. Program si klade za cíl oceňovat úspěchy již etablovaných vědkyň a vliv jejich odborné činnosti na současnou společnost, ale rovněž poskytovat podporu mladým vědkyním na počátku jejich kariéry. Od svého vzniku se postupně rozšířil do mnoha států světa a vyznamenal více než 4 100 žen ze 110 zemí.

Vítězkami loňského ročníku byly tyto tři české vědkyně:

  • Mgr. Kateřina Kopalová, Ph.D. z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR.
  • Ing. Monika Kučeráková, Ph.D. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
  • Mgr. Kateřina Sam, Ph.D., vedoucí Oddělení ekologie a Laboratoře multitrofických interakcí Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR a vedoucí výzkumného týmu na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Více informací o loňském ročníku najdete ZDE.

#scienceUJEP