Na CPTO proběhla první z cyklu přednášek k MY LOMY
V úterý 3. prosince jsme na CPTO přivítali kurátorku výstavy MY LOMY, RNDr. Zuzanu Vařilovou, Ph.D., z Muzea města Ústí nad Labem, která představila detailně průběh projektu, díky kterému vznikla výstava MY LOMY. Zahájili jsme tak první z cyklu doprovodných přednášek, které putovní výstavu doplňují.
Tématem přednášky bylo “Mapování a dokumentace opuštěných lomů v Českém Švýcarsku”. Dr. Vařilová se věnovala zejména užitý metodám, nabytým zkušenostem, ale především hlavní výstupům tříletého mezioborového projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“ (projekt TL05000407), na kterém se podíleli historici a geologové z Muzea města Ústí nad Labem a Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP a který byl realizován v letech 2021 až 2023 a spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA. Posluchači si prohlédli bohatou fotodokumentaci dobývek a lomů a dozvěděli se o možnostech využití získaných informací a poznatků v praxi. Přednáška se věnovala také nebezpečí řícení starých lomových stěn a rajonizaci rizik.
Výstavu MY LOMY si můžete na CPTO (Pasteurova 3632/15, 400 96 Ústí nad Labem) prohlédnout až do 19. února 2025 od pondělí do soboty mezi 8:00–18:00 h, kromě období vánočních svátků od 22. prosince 2024 do 1. ledna 2025, kdy bude budova uzavřena.
Na další doprovodné přednášky řešitelů projektu se můžete těšit v lednu a v únoru příštího roku. Čekají Vás tato velmi zajímavá témata:
V úterý 14. ledna 2025 od 16:00 v aule 1.04 na CPTO přednáška Mgr. Natalie Belisové z Muzea Města Ústí nad Labem na téma:
“Problematika archivní rešerše při výzkumu dobývání nerostných surovin” (archivní zdroje, jak s nimi efektivně pracovat a co se z nich dá všechno vyčíst, možná úskalí badatelské práce; příklady lomů s popisem historie těžby)
A ve středu 12. února 2025 od 16:00 v aule 1.04 na CPTO přednáška PhDr. Kamila Podroužka, Ph.D., z Filozofické fakulty UJEP s tímto titulem:
“Provenience stavebního kamene“ (možnosti uplatnění provenienční analýzy pískovce pro potřeby památkové péče a stavební historie; cílem analýzy bylo identifikovat zdrojové areály pískovcového stavebního kamene a mlecích kamenů z historických staveb na Děčínsku a Litoměřicku)
#scienceUJEP