Proměna krajiny na listopadových Dnech geografie 2024

Od 11. do 14. listopadu zve katedra geografie Přírodovědecké fakulty UJEP na tradiční festival, nejen pro geografy, Dny geografie 2024. Tématem letošního ročníku je “Krajina absencí …. a hledajících”, což odkazuje mj. na pozapomenuté příběhy naší krajiny. Ve druhém listopadovém týdnu se na CPTO uskuteční přednášky, diskuze, besedy, výstava i koncert.  Závěrečný den festivalu bude patřit učitelům geografie.

Dny geografie 2024 zahájí v pondělí 11. listopadu ve 12:00 hodin expertní blok “Krajina absencí …. a hledajících, který moderuje Veronika Kupková (autorka dokumentárního filmu Generace “N”: Deutschböhme). Hosty expertního bloku budou dr. Soňa Mikulová, historička emocí z Max-Planck-Institutu v Berlínědr. Zdeněk Kučera, historický geograf z Přírodovědecké fakulty UK a Tomáš Lindner, zahraniční reportér z týdeníku RESPEKT.

Pondělní odpoledne pak bude patřit studentům a jejich zážitků ze studijních pobytů v rámci programu Erasmus+ v Řecku, Španělsku nebo třeba ze studentské expedici v Albánii.

Úterní program se zaměří krajinu českého pohraničí, její příběhy, proměnu i obnovu. Dopoledne vystoupí Zdeněk Petr ze spolku Malečovský rozhled, z.s. s přednáškou Obnova paměti – příklad Malečovska. Odpolední blok zahájí přednáška dr. Zdeňka Kučery Krajina jako adoptované dědictví. Zanikání sídel a proměny českého pohraničí, na kterou naváže od 16:00 hodin pódiová diskuze Znovuzrození místa: Příběh poutního kostela ve vysídlené krajině. Diskuzi, která bude věnovaná obnově poutního místa Skoky (Maria Stock) moderuje dr. Silvie R. Kučerová z katedry geografie PřF UJEP. Odpolední přednáškový blok lze sledovat i online na této adrese.

Na debatu Jiří Schierla s Petrem Linhartem (spolek Pod střechou) a P. Vladimírem Slámečkou, rektorem Akademické duchovní správy ČVUT v Praze) naváže Petr Linhart v roli muzikanta (landscape folk), který svými kytarovými melodiemi a citlivými texty, nejen o krajině, rozezní atrium CPTO.

Středa (13. 11. 2024) bude patřit pásmu expertů na téma Ne_viditelné krajiny. O možnostech digitální rekonstrukce krajiny pohovoří Mgr. Monika Stará (Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví, FF UJEP) a dr. Petr Meyer (katedra geografie, PřF UJEP).

Od 13:00 hodin zvou organizátoři a organizátorky na oblíbený formát HydePark, aneb na kávu s vedoucím katedry geografie, který studujícím zodpoví všechny palčivé otázky týkající se studia na KGEO UJEP. Následně budou Severočeskou pobočkou ČGS oceněny nejlepší kvalifikační práce.

Čtvrteční program bude věnován učitelům geografie základních a středních škol. Na 14. listopadu je od 9:00 do 14:00 hodin připraven bohatý program, který zahrnuje přednášku o aktuálních trendech ve světovém populačním vývoji, představení geografických pomůcek pro 3D tisk a seznámení s konceptem soutěže a úlohami geografické olympiády. Učitelé se také mohou dozvědět více o mezipředmětovém propojení tématu změn v krajině a o tandemové výuce nebo o pohledu na Ústecký kraj prostřednictvím běžných stereotypů. Podrobné informace a registrační formulář na Den učitelů geografie najdou pedagogové ZDE.

Dny geografie 2024 přináší pestrý a inspirativní program nejen pro příznivce geografie. Účast na akci je zdarma a není podmíněna studiem na UJEP. Jste srdečně zváni!

Další informací najdete na stránce FB události akce.

Dny geografie se konají pod záštitou rektora UJEP doc. RNDr. Jaroslava Koutského, Ph.D., děkana PřF UJEP doc. RNDr. Michala Varady, Ph.D. a předsedy Severočeské pobočky ČGS doc. PhDr. RNDr. Jana D. Bláhy, Ph.D.

Kompletní TISKOVÁ ZPRÁVA.

#scienceUJEP