PřF UJEP a ČHMÚ zvou na přednášku o historické povodni na Blšance

V úterý 9. dubna vás v 16:00 hodin srdečně zveme na doprovodnou přednášku Rekonstrukce historické povodně z roku 1872 na Blšance. Přednáška doplňuje výstavu o největší přívalové povodni v historii českých zemí, kterou můžete ve vestibulu CPTO navštívit až do 19. dubna.

Rekonstrukcí této katastrofální události vás provedou hydrologové z Českého hydrometeorologického ústavu Mgr. Jan Šrejber a doc. RNDr. Jan Unucka, Ph.D. Rozsáhlé bouřky zasáhly 25. května roku 1872 kromě nejvíce postiženého povodí Berounky a jejích přítoků také Blšanku, tehdy nazývanou Zlatý potok (Goldbach).

Výstava na 20 informačních panelech mapuje dobová svědectví o konkrétních lidských osudech a zároveň spojuje moderní hydrologické modely s dostupnými historickými prameny.

Autor výstavy Mgr. Jan Šrejber slavnostně zahájil celou výstavu 22. března komentovanou prohlídkou u příležitosti Světového dne vody. Kompletní fotogalerii ze slavnostního zahájení najdete ZDE.

Doprovodná přednáška: úterý 9. 4. 2024 od 16:00 hodin, aula 1.03, budova CPTO, Přírodovědecká fakulta UJEP, Pasteurova 3632/15, 400 96 Ústí nad Labem

Výstava: 22. 3.-19. 4. 2024, vestibul CPTO, Přírodovědecká fakulta UJEP, Pasteurova 3632/15, 400 96 Ústí nad Labem

Kompletní TISKOVÁ ZPRÁVA k výstavě.