Vzdělání budiž pochváleno. Teď by bylo potřeba, aby vzdělaní byli vyslyšeni!

Vědci z Centra nanomateriálů a biotechnologií (CENAB) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se věnují výzkumu exosomů různého původu. O slibný výzkum se nyní zajímají i média!

Možná jste zaznamenali malý krok pro Přírodovědeckou fakultu v Ústí nad Labem, ale velký krok v boji proti rakovině. Pointu jednoho z jejich výzkumů stručně shrnu, neboť je důležité znát kontext. Předem se omlouvám za zjednodušení, které se dotýká hranice banálnosti: v tělních tekutinách zvířat existují malinkaté váčky zvané exosomy, které umí proniknout do buňky, v tomto případě rakovinné. Pokud do nich dostaneme dávku chemoterapeutika, jsou schopné nasadit lék přímo do rakovinné buňky. Úžasné, což?

Pokračování článku najdete na www.ustecky.denik.cz.