Výzkumníci z UJEP hledají nanomateriály pro zdravotnictví

Výzkumníci z ústecké univerzity hledají nanomateriály pro zdravotnictví i ochranu životního prostředí
Na přírodovědecké fakultě ústecké univerzity vzniklo Centrum nanomateriálů a biotechnologií. K dosavadnímu výzkumu přibyly právě biotechnologie.
Akademici a studenti se v centru zaměřují na nové materiály pro zdravotnictví a ochranu životního prostředí. Jejich poznatky se dají využít třeba při léčbě onkologických onemocnění.
„Tady jsme u konfokálního mikroskopu. Máme tady sferoid, což je vlastně otevřený malý umělý nádor. My ho můžeme pozorovat a zjišťovat, jaké má vlastnosti a zda na něj zabírají některá léčiva, která na něj aplikujeme, nebo jestli ho naopak některá nepodporují v růstu,“ ukazuje Jiří Smejkal barevný obrázek na monitoru v laboratoři optické mikroskopie, kde se využívá fluorescence.

Zdroj: sever.rozhlas.cz
Odkaz na celý článek