Erasmus „Siesta-Fiesta“

Pre veľa ľudí a hlavne študentov je pomyslenie na život v úplne cudzej krajine nepredstaviteľný. Ja osobne mám cestovateľského ducha, ktorého možno už vyčítať aj z kontextu – Slovenka študujúca v Česku, ktorá sa rozhodla ísť na Erasmus. Podľa môjho okolia, hlavne rodiny a kamarátov, sú to šialené rozhodnutia, no ja neľutujem ani jedného.

Výber destinácie pre študijný pobyt bol pre mňa celkom náročný, keďže každá krajina je niečím zaujímavá a výnimočná. Zamerala som sa hlavne na krajiny rozprávajúce anglicky, lebo to bol jediný jazyk, ktorý som vedela, ale aj napriek tomu moje konečné rozhodnutie padlo na Španielsko – Jaén.

Cesta tam bola krutá príprava na život v cudzine bez znalosti španielčiny a cestovného parťáka, keďže po prílete do Málagy skoro nikto nevedel anglicky, na letisku odo mňa pýtali dokumenty súvisiace s Covid situáciou, ktorá práve prebiehala, takže som pri východe z letiska strávila asi 2 hodiny, ale s pomocou milého španiela, ktorý mi je kamarátom dodnes, som nakoniec zvládla všetko. Ďalší stres nastal pri hľadaní autobusu a cestovaní, keďže som musela prestupovať v Granade, aby som sa dostala konečne do Jaénu.

Po príchode sa môj život obrátil lepším smerom. Už len prostredie, do ktorého som prišla a milí ľudia, ktorí sa ti snažia pomôcť aj keď si nerozumiete ani slovo, vedia vylepšiť deň. Jaén je veľmi príjemné, krásne a bezpečné mesto obklopené olivovníkmi plné zaujímavých miest s úžasnou architektúrou. Parky, diskotéky, bary, tapas reštaurácie a kaviarne sú moje top miesta, kde sa vždy dá zoznámiť nielen s novými Erasmus študentmi, ale aj s miestnymi či ESN zamestnancami, ktorí robili pre nás rôzne akcie, zábavy a výlety. S mojimi kamarátmi máme frázu „siesta – fiesta“ čo vystihuje presne život španielov, a to buď v oddych (siesta) alebo párty (fiesta) moode. Aby som bola úprimná, zvyká sa na to fakt rýchlo. 😀

Erasmus bol pre mňa ako úplne iná kapitola života. Pocity, zážitky, výlety a kamarátov, ktorých tam získate si budete pamätať už asi navždy. Je to vhodná príležitosť nielen na zlepšenie angličtiny, ale taktiež naučenie sa mnoho ďalších jazykov, v mojom prípade hlavne španielčiny, ale aj taliančiny (od talianskeho spolubývajúceho), poľštiny, ruštiny a dokonca aj turečtiny, ktorú som pochytila od mojich najlepších kamarátov vďaka spoločne stráveným chvíľam. O cestovanie nebudete tiež ukrátení. Bude vám ponúknutých veľa zájazdov cez už spomínaný ESN, EMYCET, Best Life Experience alebo môžete cestovať aj na vlastnú päsť. Ja som bohužiaľ nestihla nenavštíviť všetky miesta, ktoré som mala v pláne ako Valenciu, Córdobu alebo Málagu, ale za to som videla oveľa vzdialenejšie destinácie ako Portugalsko, Gibraltár, Sevillu, Playa de los Muertos a Granadu.

Aby som vytýčila aj nejaké mínusy, tak to určite bola MHD, ktorá nechodila až tak často alebo meškala, v niektorých prípadoch neprišla vôbec, no našťastie Jaén nie je až tak veľké mesto, čiže sa dalo dostať všade aj pešo. V mesiacoch kedy začala byť väčšia zima (v polovici novembra, časť decembra a potom zas oteplenie – okolo 15 a viac stupňov) bol problém aj s kúrením, keďže byty nemajú radiátory a okná sú nekvalitné, že človek môže cítiť svieži vánok vo vlastnej izbe. V takých chvíľach som radšej bola vonku ako vo vnútri, kde bola vždy väčšia zima. S týmto problémom bol spojený aj prítok vody do bytov. Po asi 10 min v sprche mi ďalších 5 min tiekla len ľadová voda, potom zas 10 min dobre a znova dookola.

V neposlednom rade nesmiem zabudnúť na Universidad de Jaén, v ktorej som 5 mesiacov študovala. Profesori boli milí a zhovievaví, vedeli pomôcť so všetkým potrebným, no predmetov vyučovaných v angličtine sa našlo len obmedzené množstvo, čo je aj spojené s nízkym levelom angličtiny v Jaéne. Výuka bola ale zaujímavá, s mnohými exkurziami (hory, pláže, mestá, konkrétne inštitúcie…), pracovali sme na rôznych projektoch, prezentáciách a v laboratóriách, z ktorých nám na konci roka boli prirátané body do výslednej známky.

Rady pre vychádzajúcich študentov na Erasmus:
– ubytovanie si vyberať precízne a hlavne s dostatočným predstihom (aspoň 3 mesiace dopredu)
– výber možnosti Buddyho určite pomôže
– výber ubytovania so študentmi z iných krajín (výrazné zlepšenie angličtiny)
– neodporúčam koleje, keďže sú výrazne drahšie oproti bytom a skoro všetci Erasmáci aj tak bývajú v normálnych bytoch
– kurz španielčiny ponúkaný zahraničnou univerzitou – pre mňa výrazné zlepšenie za 5 mesiacov
– prinesenie aj teplého oblečenia, hlavne do interiéru, a pršiplášť (dáždnik nepomôže pri ich silných veterných dažďoch)

Je ťažké pre mňa zhrnúť všetko dôležité len do krátkeho článku, lebo keď sa už raz na Erasmus dostanete, uvidíte, že každá jedna minúta, ktorú tam prežijete bude pre vás dôležitá. Určite takúto skúsenosť odporúčam, aj keď strach tam vždy zo začiatku bude, tiež som si tým prešla, myslím tak ako každý z nás, ale nie je sa čoho obávať. Každý problém si nájde svoje riešenie a nakoniec si z toho odnesiete len to najlepšie a mnoho, mnoho iného. 😉

Prekvapenie už na vás čaká…

(Lea Haringová – Universidad de Jaén (Španělsko); ZS 2020/2021; bakalářské studium – biologie / geografie)